Do kníhkupectiev sa týchto dňoch dostáva publikácia Ako zošiť rodinu: Návody pre vlastných a nevlastných rodičov autorov Miroslava Poppera a Zuzany Očenášovej z Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV, v. v. i., a koučky, zakladateľky projektu Zošívané rodiny Márie Melkovej.
Podľa autorov je zámerom knihy podeliť sa s čitateľmi o poznatky a skúsenosti zmiešaných rodín, teda rodín, ktoré sú nanovo pospájané, v ktorých má aspoň jeden z partnerov minimálne jedno dieťa z predchádzajúceho vzťahu. „Počet takýchto rodín sa v poslednom čase veľmi rýchlo zvyšuje. Bývajú zakladané s tým najlepším úmyslom, aby to už teraz konečne vyšlo, aby sa mali všetci radi, aby bolo všetkým spolu dobre. Napriek dobrému úmyslu však ľudia zväčša nevedia, ako to dosiahnuť,“ približuje Miroslav Popper. Netušia, čo všetko im život v takomto spolužití prinesie, aké ťažké bude zladiť navzájom svoje potreby a rozvrhy, aké náročné je vytvorenie vzťahu medzi nevlastným rodičom a dieťaťom.
Hoci existuje množstvo kníh o rodičovstve, informácií, ako byť dobrým nevlastným rodičom, nájdeme veľmi málo. Rovnako ako o tom, ako by mali fungovať zmiešané rodiny. Táto kniha sa venuje práve špecifikám zmiešaných rodín, aké majú formy, ako sa v nich žije deťom, nevlastným aj vlastným rodičom, ako na to vplýva druhý rodič dieťaťa, či ako si nastaviť financie. Prináša tiež podnety a tipy, ktoré by mohli pomôcť v rôznych životných situáciách tak, aby sa podarilo vybudovať zdravú a odolnú rodinu.
„Základným mottom publikácie je ´komunikujte, počúvajte sa navzájom, rešpektujte sa, buďte otvorení a hlavne myslite na svoje deti´,“ hovorí M. Popper. Podľa autorov deti nie sú pasívne bytosti slepo poslúchajúce vlastných a nevlastných rodičov, ale osobnosti s vlastnými potrebami a záujmami. Mali by sa podieľať, primerane ich veku, na všetkých dôležitých rodinných rozhodnutiach.
Deti si nevyberajú rodinu, do ktorej sa narodia, alebo ktorú im vytvorí rodič novým vzťahom. Mali by však mať možnosť rozvíjať v nej svoj potenciál, cítiť sa bezpečne a vedieť, že na nich záleží.
Spracovala: Andrea Nozdrovická