Od začiatku konfliktu na Ukrajine prijalo Slovensko viac ako 2,8 milióna utečencov, pričom viac ako 130 000 ľudí získalo dočasnú ochranu. S cieľom zabezpečiť humanitárnu pomoc založenú na dôkazoch UNHCR spolupracovalo s Ústavom výskumu sociálnej komunikácie Slovenskej akadémie vied na realizácii prieskumu Socio-ekonomické poznatky Slovenska (SEIS).
Prieskum SEIS, predtým známy ako Multisektorové hodnotenie potrieb (MSNA) uskutočnené v rokoch 2022 a 2023, sa uskutočnil v období od mája do júla 2024 s cieľom usmerniť humanitárnu reakciu. Umožňuje zacielenie a uprednostnenie intervencií v rámci prebiehajúcej krízovej situácie a poskytuje podklady na plánovanie reakcie na rok 2025, aby lepšie zodpovedala potrebám utečencov.
Prieskum podporil medziagentúrny pracovný tím vrátane UNHCR, IOM, UNICEF a WHO. Získané údaje pochádzajú z 874 domácností utečencov po celom Slovensku. Slovenská akadémia vied prispela svojimi odbornými znalosťami pri analýze týchto údajov, čím zabezpečila robustné a komplexné hodnotenie. Zistenia sa týkajú kľúčových sektorov, ako je ochrana, zdravotníctvo, vzdelávanie a živobytie, a poskytujú cenné poznatky o výzvach, ktorým čelia utečenci, najmä ženy, deti a zraniteľné skupiny.
Predbežné zistenia z prieskumu SEIS už informovali o humanitárnom plánovaní na roky 2025 – 2026 a budú slúžiť ako vodítko na ďalšie intervencie, aby sa efektívne riešili a uprednostňovali potreby utečencov na Slovensku. Táto spolupráca predstavuje záväzok k harmonizovanej a koordinovanej humanitárnej činnosti v súlade s regionálnymi plánmi reakcie na utečencov.